Balistické materiály

Materiály používané pro výrobu vlastních balistických vložek jsou neustále zdokonalovány a technologie jejich výroby je průběžně zkvalitňována. Nyní jsou balistické vložky tenčí, lehčí ale zároveň mnohonásobně odolnější.

Inovativní balistické vložky vyvíjené společností GARED s.r.o.

 
 

Kevlar® od DuPont

Twaron materiál obrázek

Kevlar® je organické vlákno ze skupiny aromatických polyamidů /ARAMID/. Kevlar® má unikátní kombinaci vysoké pevnosti, vysokého modulu houževnatosti a termální stability. Zároveň je chemicky stabilní v celé šíři chemických sloučenin a to i takových, jako jsou kyseliny a zásady. V praxi se můžeme setkat s celou řadou druhů Kevlaru® lišících se především účelem použití. Kevlarové® vlákno se netaví, ale dochází u něho k rozkladu při relativně vysoké teplotě a to v rozmezí 427 až 482 stupňů Celsia. Rovněž si do této teploty spolehlivě podrží své balistické vlastnosti. Kevlarové® tkaniny používané pro výrobu měkkých pancířů, jsou vyráběny z vláken o různých dtex, výsledkem jsou pak tkaniny o odlišných měkkostech. A je pouze na zákazníkovi, jaký druh si zvolí. Pro balistickou aplikaci se tento produkt používá po více než 30 let. V současnosti je však v nabídce tento para-amid již několikáté generace.

 
 

Twaron® od Teijin Limited

Twaron materiál obrázek

Twaron® je para-amidové vlákno charakterizované vysokou pevností, vysokým modulem elasticity, nízkou měrnou hmotností a vysokou energetickou absorpcí. Rovněž jeho chemická odolnost je velice dobrá, stejně tak jako odolnost proti vyšším teplotám. Je elektricky nevodivý. Jeho kvalita je rovněž charakterizována v jednotkách dtex. Gared používá pro výrobu měkkých vest tkaniny, na kterých je provedena vodoodpudivá úprava. Pro balistickou aplikaci se tento produkt používá od roku 1986.

 
 

Dyneema® UD od DSM

Dyneema® super pevné polyethylenové vlákno vyvinuté a patentované u DSM v roce 1979 je 10krát pevnější než ocel. Vyniká vysokým specifickým modulem, malým prodloužením do zlomu, vysokou odolností proti abrazi, UV radiaci, chemikáliím a v neposlední řadě i vysokou energickou absorpcí. Právě toto je jedním z důležitých faktorů pro hodnotu trauma efektu, který je u těchto materiálů poměrně nízký. Pro měkké vesty jsou používány především materiály pod označením SB-2 o měrné hmotnosti 155g/m2 a SB-31 o měrné hmotnosti 132g/m2. Pro tvrdé panely pak produkty pod označením HB 2.

 
 

Spectra®Gold Shield® od Honeywell

Twaron materiál obrázek

Spectra® - plný výkon, žádné kompromisy. Vysokopevnostní vlákna Spectra® se těší celosvětové důvěře již desítky let. Spectra® je patnáctkrát pevnější než ocel, odolnější než polyester, její specifická pevnost je o 40% vyšší než u aramidových vláken. Využívá se v případech, kdy je rozhodující nízká hmotnost.

Gold Shield® - společnost Honeywell již téměř dvě desetiletí kombinuje aramidová vlákna s patentovanou technologií Shield a nabízí řadu produktů Gold Shield®. Tato řada se specializuje na využití vysokopevnostních vláken pro vojenské využití.

 
 

Kombinace aramidu a Dyneemy®

Twaron materiál obrázekGARED s.r.o. vyvinul spojením unikátních vlastností aramidu a Dyneemy® balistický systém pro výrobu měkkých nepřůstřelných vest využívající velice dobrou tepelnou odolnost aramidu s nízkou měrnou hmotností a vysokou pevností Dyneemy®. Tento systém je komfortní, lehký a poskytuje velice dobrou balistickou ochranu včetně dobré hodnoty trauma efektu.