Termoregulační materiály

Společnosti GARED s.r.o. byla udělena licence na používání patentovaného termoregulačního materiálu Outlast® a stala se oficiálním partnerem společnosti Outlast Technologies LLC, Golden.

 
 

Outlast® vznikl pro vesmír

Materiál Outlast obrázek

Když vystoupá kosmonaut do vesmíru, pohybuje se v extrémních teplotách. NASA proto chtěla vytvořit materiál, který by byl schopný zachovat tepelný komfort kosmonautů za velkého tepla i za velkého mrazu. Vývoj takového materiálu začal v roce 1988 a k použití ve skafandrech pak došlo na počátku 90.let. Vzhledem k vynikajícím vlastnostem materiálů Outlast®, jejich snadné údržbě, přiměřené ceně a možnosti využívat jeho vlastností téměř v jakékoliv textilii bylo brzy jasné, že Outlast® neskončí jen ve skafandrech kosmonautů, ale má vysoký potenciál pro využití širokou veřejností.

Materiál Outlast obrázek

Již v roce 1991 firma Outlast Technologies, LLC., získává patent pro komerční využití technologie a hledá možnosti použití. Ukazuje se, že Outlast® je skvělý všude tam, kde se lidské tělo potřebuje poprat se změnami teplot. Od roku 1998 tak je na trhu k dostání první oblečení s revoluční vrstvou materiálu Outlast®.


Outlast Technologies, Inc byla založena v roce 1990 a sídlí v Boulder, Colorado / USA, v Evropě se sídlem v Golden / Německo, a v Asii v Tokyu / Japonsko. Outlast® technologie byla původně vyvinuta pro NASA k ochraně astronautů před výkyvy teplot. V roce 2003 získala prestižní ocenění "Certifikovaná Space Technology™". Dnes má Outlast® přes 96 vydaných patentů a 59 přihlášených patentů na materiály s termoregulací teploty.

Firma je lídrem v oblasti termoregulačních materiálů, který pracuje na principu změny skupenství (PCM). Nabízí mnoho variant materiálů, které obsahují inteligentní technologii Outlast® a spolupracuje s více než 300 značkami v oblasti konfekce, obuvi a lůžkovin. Kromě těchto tradičních oblastí je Outlast® aktivně využíván i v dalších oblastech: obalový a nábytkářský průmysl, vojenský průmysl, ale také v medicíně a v mnoha dalších oblastech.

Každý výrobek s technologií Outlast® podléhá ve fázi své výroby testování, aby byla zaručená co nejvyšší úroveň kvality a spolehlivosti.

 
 

Outlast® využívá změny skupenství

Materiál Outlast obrázek

Princip Outlastu® je nečekaně jednoduchý:

Pamatujete z hodin fyziky na změnu skupenství? Mění-li se látky z pevného skupenství na kapalné, spotřebovávají teplo a akumulují jej. Mění-li se z kapalného na pevné, teplo uvolňují. Tímto způsobem funguje i Outlast. Textilie s vrstvou Outlast® ve svých vláknech obsahuje mikroskopické částečky látky, která co nejlépe teplotu akumuluje a absorbuje nebo ji uvolňuje s ohledem na teplotní požadavky lidského těla. Materiál měnící skupenství je uschován uvnitř mikroskopických kapslí, které jsou velmi odolné – nekapalní, přizpůsobují se změnám objemu vnitřního materiálu a jsou odolné vůči mechanickému poškození, aby vydržely samotné zpracování i následné nošení oblečení.

Materiál Outlast obrázek

Outlast® je tak tvořen mikroskopickými kuličkami, kterým se říká Thermocules®. V Thermocules® vlastně neustále probíhá cyklus změny skupenství. Jako akumulátor tepla se nikdy nevyčerpá. Tyto kuličky jsou vpraveny přímo do vlákna, ze kterého se tkají látky, jsou součástí speciální vrstvy obuvních laminátů, nebo jsou naneseny na netkanou textilii. Outlast® je na první pohled zcela neviditelný, nemění strukturu ani vzhled tkanin. Všechno oblečení lze dokonce prát i v pračce. A navíc je Outlast® použitelný kdekoliv – ve vesmíru, v Grónsku, v České republice, a to prakticky k jakémukoliv účelu…i do neprůstřelných vest.

 
 

Zima ani horko už vám být nemusí

Materiál Outlast obrázek

Outlast® nemá v pocitu ideálního tepelného komfortu konkurenci. Není horko, není zima. Prostě je akorát.

Outlast® vyrovnává změny teploty vnitřního i vnějšího prostředí, mezi pokožkou a vrstvou Outlast® se tak vytváří příjemné mikroklima. Díky své schopnosti opakovaně akumulovat teplo a následně ho opět uvolňovat udržuje po celou dobu stabilní teplotu.


Ptáte se, jaký pocit tedy Outlast® vyvolává?

Outlast® může hřát i ochlazovat. Záleží na tom, jaká je teplota Vašeho těla a zda potřebujete ochladit nebo zahřát. Jednoduché, ne?


Proto může Outlast® omezovat i pocení!

Zatímco většina materiálů „redukující“ pocení pracuje na principu rychlého a důkladného odvodu potu od těla, Outlast® redukuje přímo vznik potu. Jak je to možné? Připomeňme si, jak pot vzniká. Potíme se tehdy, když náš mozek vyhodnotí situaci a zjistí, že tělu je příliš teplo. Pak pošle signál k ochlazení. V tu chvíli nám začnou vyskakovat kapičky potu. Ovšem Outlast® tomu předchází – teplo od těla okamžitě odebírá a akumuluje v kapslích Thermocules®. Mozek tak při vyhodnocování situace zjistí, že teplota těla je v pořádku, tedy není třeba ochlazovat. Proto se potíte mnohem méně.


OUTLAST®

Vědci z NASA vyvinuli Outlast® jako materiál, který umí akumulovat a uvolňovat teplo. Použitím v textilním průmyslu pomáhá vytvářet stabilní mikroklima mezi pokožkou a textilií.


THERMOCULES®

Pod mikroskopem vypadá Outlast® jako malé kuličky, které jsou uvnitř vláken textilie. Látka, která akumuluje teplo, mění své skupenství. Aby nevytekla nebo se nevypařila, je obalena vrstvičkou, která je natolik pevná, aby vydržela nošení i samotnou výrobu oblečení.