Balistické materiály

Materiály používané pro výrobu vlastních balistických vložek jsou neustále zdokonalovány a technologie jejich výroby je průběžně zkvalitňována tak, že materiály nyní používané jsou tenčí, lehčí ale zároveň mnohonásobně pevnější.

Kevlar od DuPont

Kevlar materiál obrázek

Kevlar je organické vlákno ze skupiny aromatických polyamidu /ARAMID/. Kevlar má unikátní kombinaci vysoké pevnosti, vysokého modulu houževnatosti a termální stability. Zároveň je chemicky stabilní v celé šíři chemických sloučenin a to i takových jako jsou kyseliny a zásady.V praxi se můžeme setkat s celou řadou druhů Kevlaru lišících se především účelem použití. Kevlarové vlákno se netaví, ale dochází u něho k rozkladu při relativně vysoké teplotě a to v rozmezí 427 až 482 stupňů Celsia. Rovněž si do této teploty spolehlivě podrží své balistické vlastnosti. Kevlarové tkaniny používané pro výrobu měkkých pancířů jsou vyráběny z vláken o různých dtex, výsledkem jsou pak tkaniny o odlišných měkkostech . A je závislé pouze od zákazníka jaký druh si zvolí. Pro balistickou aplikaci se tento produkt používá po více než 30 let. V současnosti je však v nabídce tento para-amid již několikáté generace.

Twaron od Akzo Nobel

Twaron materiál obrázek

Twaron je para-amidové vlákno charakterizované vysokou pevností, vysokým modulem elasticity, nízkou měrnou hmotností a vysokou energetickou absorpcí. Rovněž jeho chemická odolnost je velice dobrá stejně tak jako odolnost proti vyšším teplotám. Je elektricky nevodivý. Jeho kvalita je rovněž charakterizována v jednotkách dtex. Gared používá pro výrobu měkkých vest tkaniny, na kterých je provedena vodoodpudivá úprava. Pro balistickou aplikaci se tento produkt používá od roku 1986.

Dyneema UD od DSM

Dyneema materiál obrázek

Dyneema super pevné polyethylenové vlákno vyvinuté a patentované u DSM v roce 1979 je 10krát pevnější než ocel . Vyniká vysokým specifickým modulem, malým prodloužením do zlomu, vysokou odolností proti abrazi, UV radiaci, chemikáliím a v neposlední řadě i vysokou energickou absorpcí. Právě toto je jedním z důležitých faktorů pro hodnotu trauma efektu, který je u těchto materiálů poměrně nízký. Pro měkké vesty jsou používány především materiály pod označením SB-2 o měrné hmotnosti 155g/m2 a SB-31 o měrné hmotnosti 132g/m2. Pro tvrdé panely pak produkty pod označením HB 2.

Kombinace aramidu a Dyneemy

GARED s. r.o. vyvinul spojením unikátních vlastností aramidu a Dyneemy balistický systém pro výrobu měkkých nepřůstřelných vest využívající velice dobrou tepelnou odolnost aramidu s nízkou měrnou hmotností a vysokou pevností Dyneemy. Tento systém je komfortní, lehký a poskytuje velice dobrou balistickou ochranu včetně dobré hodnoty trauma efektu.